Pszichoterápiás ellátás és képzés – Magyarországi pszichoterapeuták szaknévsora 2023
A pszichoterápia hetvenes és nyolcvanas évekbeli fellendülése részeként 1984-től az orvosok pszichoterapeuta képesítést, a pszichológusok pszichoterapeuta címet szerezhettek. Bár a vonatkozó rendelkezések szerint egyik elismerés sem kötött vizsgához, a szakmai egyeztetések alapján a képesítés illetve a cím megszerzésének feltétele a képzettség igazolása és bizottság előtti vizsgázás lett (kivételt a bevezetéskori „grandparenting”, a korábbi kiemelkedő szakmai teljesítmény vizsga nélküli elismerése jelentett).
A pszichoterápiás képzési rendszer kialakítása, a közös képzési minimum-követelmények lefektetése óta a (valamilyen alapszakvizsgával már rendelkező) orvosok 1993-tól, a klinikai szakpszichológusok pedig 2001-től tehetnek pszichoterapeuta szakvizsgát. A korábban már pszichoterapeuta képesítéssel rendelkező orvosok illetve a pszichoterapeuta címmel rendelkező klinikai szakpszichológusok a rájuk vonatkozó szakvizsga bevezetésekor egy éven belül átvizsgázhattak. Ettől kezdve már csak a szokványos vizsgamenet szerint lehet megszerezni a pszichoterapeuta szakképesítést.
A jelenleg érvényben lévő rendelkezések szerint a klinikai szakpszichológusok mellett az alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus és neuroszakpszichológiai szakpszichológus szakvizsgával rendelkező szakpszichológusok is pszichoterapeuta szakvizsgát tehetnek.
Az érvényes rendelkezések szerint a szakképesítéseket ötévente érvényesíteni kell. Az érvényesítés feltétele a megfelelő továbbképzések teljesítése, valamint a szakterületen végzett tevékenység igazolása. Az egészségügyi szakvizsgákat valamint azok érvényességét az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) tartja nyilván. A szakvizsgákra vonatkozó adatok nyilvánosak. Bárki ellenőrizheti, hogy kezelője rendelkezik-e érvényes szakvizsgával. Az adatok a https://kereso.enkk.hu/index.php oldalon bárki által megtekinthetők.
A módszerspecifikus képzettség az adott módszerben képző szakegyesületnél szerezhető meg. Előfeltétele a pszichoterapeuta vizsga letétele, a teljes képzés teljesítése, záróvizsgázás a módszerből és az egyesületnél történő nyilvántartásba vétel. A módszerspecifikus képzettséggel rendelkezést az adott képzettséget elismerő egyesület tartja nyilván.
A szaknévsorban azok a szakvizsgával rendelkező pszichoterapeuták szerepelnek, akik a szaknévsorba regisztráltak, és akik hozzájárultak ahhoz, hogy adataikat a szaknévsor kiadványában közreadjuk. Az adatgyűjtés online zajlott, két részletben, a jelen online adatbázisban megjelenő adatokat a 2023. első felében kitöltött adatlapok alapján állítottuk össze.
A kitöltési adatokért a kitöltők felelősséget vállaltak.
A szakvizsgák meglétét az OKFŐ nyilvántartásában ellenőriztük, az alapnyilvántartási adatokban.
A szakvizsgák érvényességét az OKFŐ adatbázisában elérhető, működési nyilvántartási adatok alapján ellenőriztük. Akiknél nincs érvényes működési nyilvántartás, ott a kollégákat értesítettük erről. *Csillaggal jelöljük a névsorban azokat, akiknél a pszichoterapeuta szakvizsga OKFŐ-honlapon található érvényessége még nem jelent meg a második ellenőrzéskor, azaz 2023. októberében.
Ezen túlmenően a megadott módszerspecifikus képzettséget a nyilvántartást vezető szakegyesületek tanulmányi felelősei ellenőrizték. Akinél nem igazolták vissza a módszerspecifikus képzettséget, ott a jelzést töröltük, s a kollégát értesítettük erről. A tisztázás a nyilvántartóként megadott egyesülettel kell, hogy megtörténjék.
A módszerspecifikus képzettségeket a nyilvántartó szakegyesületek visszaellenőrzése alapján közöljük. Kizárólag azokat a módszerspecifikus képzettségeket szerepeltetjük, amelyek a szaknévsor véglegesítésének időpontjában (2023. október) akkreditált képzőhelyek, PTSz tagok voltak. Két esetben nem tüntetjük fel a beküldő által megadott szakegyesületi módszerspecifikus képzettséget: a) azoknál, akik a Magyar Csoport-pszichoterápiás Egyesületet adták meg képzőhelyként, mivel ez az egyesület nem folytat csoportpszichoterapeuta képzést; b) akik a gyermekpszichoterapeutaságot adták meg, mivel jelenleg nincs gyermekpszichoterapeuta képzés hazánkban. Így ezen képzettségek ellenőrzését nem állt módunkban elvégezni.
A következő szakegyesületi képzettségek szerepelnek:
- Aktív – analitikus Pszichoterapeuták Egyesülete
- Csoportanalitikus és Kiképző Társaság
- Dinamikus Rövidterápiás Egyesület és Alkotó Műhely
- Integratív Pszichoterápiás Egyesület
- Magyar C. G. Jung Analitikus Pszichológiai Egyesület
- Magyar Családterápiás Egyesület
- Magyar Hipnózis Egyesület
- Magyar Individuálpszichológiai Egyesület
- Magyar Komplex Pszichoterápiás Egyesület
- Magyar Mozgás és Táncterápiás Közhasznú Egyesület
- Magyar Pszichoanalitikus Egyesület
- Magyar Pszichodráma Egyesület
- Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület
- Magyar Személyközpontú Pszichoterápiás és Tanácsadási Egyesület
- Magyar Viselkedés-, Kognitív és Sématerápiás Egyesület
- Pszichoanalitikusan Orientált Pszichoterápiás és Kiképző Egyesület
A kiképzőséget szintén a nyilvántartó szakegyesületek visszaellenőrzése alapján közöljük (az egyes szakegyesületek kiképzőinek teljes listája megtekinthető a Pszichoterápiás ellátás és képzés – Magyarországi pszichoterapeuták szaknévsora 2023 kötetben).
A könnyebbség kedvéért vármegyénként külön kigyűjtöttük a pszichoterapeutákat. A vármegyei bontásban kizárólag azon pszichoterapeuták neve szerepel, akik a regisztrációs űrlapon visszajelezték a működési vármegyét (aki nem adta meg ezt az adatot, nem szerepelnek a vármegyei bontásban) és hozzájárultak annak megjelenítéséhez.
Az egyesületi nyilvántartások alapján visszaigazolt módszerspecifikus képzettségek szerint szintén szűrhető az adatbázis, a könnyebb tájékozódás végett.
A szaknévsorban a következő adatok szerepelnek:
- név
- alapszakma (orvos vagy pszichológus)
- munkahely
- amennyiben van, a módszerspecifikus képzettség(eke)t igazoló egyesület neve
- amennyiben kiképző, azt feltüntetjük
- elérhetőségek (honlap, telefon és/vagy e-mail)
A szaknévsor jelen, online adatbázisában kizárólag azokat az adatokat tüntettük fel, amelyek esetében a regisztráció során a pszichoterapeuta hozzájárulását adta annak megjelenítéséhez, vagy nem jelölte, hogy nem járul hozzá annak közléséhez.
Nem szerepelnek a szaknévsorban azok, akik valamilyen okból nem regisztráltak; akik nem járultak hozzá adataik közléséhez; akik korábbi pszichoterapeuta képesítésüket, illetve címüket nem konvertálták szakképesítéssé.
Vissza az előzőre